Avrupa gıda bilgi mevzuatı değişiyor

EU FIR 1169/2011 check food label

1169/2011 sayılı yeni AB Mevzuatı, 13 Aralık 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Yeni mevzuat, gıda etiketleri hakkındaki kanunlarda önemli değişikliklere neden olacak. Yeni etiket gereksinimlerine uyulmaması, bedeli yüksek ürün geri çağırma işlemlerine ve yasal taleplere yol açabilecek.

Esko, ambalaj tedarik zinciri için entegre çözümler sunan küresel bir üretici olarak, Esko Suite 12.1 içerisinde bu yeni AB mevzuatının getireceği zorlukları çözebilecek özellikler geliştirdi. Bu özelliklere yakından bakalım:

DeskPack preflight

Yazı tipi boyutu

1169/2011 sayılı Mevzuatın bir bölümü, minimum yazı tipi boyutunu x-yükseklik cinsinden belirtiyor. Ancak, tasarımcılar genellikle yazı tipi boyutu olarak punto kullanmakta. Ayrıca, her yazı tipinin kendi x-yüksekliği var ve bu değerin punto boyutuna çevrilmesi konusunda genel bir kural mevcut değil.

Esko’nun DeskPack yazılımı tam da bu noktada devreye giriyor. Yazılım, tasarımı tarayarak, x-yüksekliği konusundaki tüm ihlâlleri işaretliyor. Bu şekilde, tasarım üretim aşamasına geçmeden uyumluluk sağlanıyor.

WebCenter Project Management Pre-production Approval

Daha uzun onay döngüsü

Yeni mevzuat ile kritik bilgilerin ambalaj üzerinde nasıl ve nerede görüntüleneceği konusunda katı kurallar getirilmekte. Dolayısıyla, Marka Sahibinin hukuk departmanı da onay döngüsüne eklenmiş durumda.

WebCenter sayesinde, tüm paydaşlar en son güncellemelere aynı anda ulaşabiliyor. Bu yazılım, varlıkların (ambalajların) merkezi yönetimi, versiyon kontrolü ve ambalaj onayı işlemlerini gerçekleştirme imkânı sağlıyor.
İçerik Yönetimi

Baskı hizmeti veren firmalar, ürettikleri ambalajın uyumlu olduğu konusunda müşterilerini temin edebilirler. Ancak, verimliliği arttırmak ve insan hatalarını ortadan kaldırmak için iş akışında otomasyona geçmeleri gerekecektir.

EU FIR 1169/2011 nutrition facts

Dynamic Content eklentisi, grafik çalışmasının veri tabanında yapılan her içerik güncellemesinde otomatik olarak güncellenmesini sağlar. Bu şekilde, hem ambalaj üzerinde hem de online ortamda en güncel bilgilerin yayınlanması garanti edilir.studio software for designers tradeshops and converters

Üretimden önce 3D görüntüleme

Yeni mevzuat ayrıca tüm zorunlu gıda bilgilerinin göz önündeki bir yerde açıkça okunabilir olması ve hiçbir şekilde diğer materyaller tarafından gizlenmemesini gerektiriyor.

Esko’nun ambalaj tasarım aracı Studio, tasarımcının üretime geçmeden önce ambalajın 3 boyutlu bir görüntüsünü görmesine imkân sağlar. Yazılım, pahalı bir gerçek numune yaratılması ihtiyacını ortadan kaldırarak, tasarımcı ve hukuk ekibinin ambalajın uyumlu olup olmadığını değerlendirmesine yardımcı olur.


Geleceğe hazırlanın

1169/2011 sayılı AB Gıda Mevzuatının ambalaj tasarımı ve üretimi alanında çalışan herkes için talep ve baskıyı artıracağı şüphesiz.
Esko’nun Suite 12.1 yazılımı, uyumluluk gereksinimlerini modern, verimli ve kârlı bir şekilde karşılamanız için kapsamlı bir destek sunacaktır.